Zasedací pořádek, tvary tabule

Zasedací pořádek na svatbě, etiketa vs. pohoda

Zasedací pořádek na svatbě vychází ze základních pravidel etikety při stolování. Tedy:

  • Nejdůležitější osoby  – ženich a nevěsta, sedí na společensky nejvýznamnějších místech, zády ke stěně, s pohledem do prostoru, proti vstupu do místnosti.
  • Společensky nejvýznamnější osoby (rodiče, oddávající, svědci, prarodiče… v tomto pořadí ) sedí blíže nevěstě a ženichovi. Oproti standardnímu stolování tito manželé sedí vedle sebe.

Dle etikety

Nevěsta sedí po pravici ženicha. Na levé straně směrem od ženicha sedí maminka nevěsty, po její levici tatínek nevěsty a poté svědek nevěsty. Po nevěstině pravé ruce najdete otce ženicha, vedle něj maminku ženicha a ženichova svědka. Ostatní hosty usadíme v souladu s etiketou. Společensky významnější osoby jsou usazeny na místa blíže k novomanželům. Manželé nesedí vedle sebe, ale proti sobě. Střídáme muže s ženami i rodiny nevěsty a ženicha. Dodržuje se, že na straně ženicha sedí jeho příbuzní a hosté, na straně nevěsty zase její klan.

Kompromis

Jedna věc je etiketa, a druhá, jak je to příjemné a pohodlné pro Vás a Vaše hosty. Protože to nejdůležitější, co Vám po svatbě zůstane je dobrý pocit. Proto zde uvádím, jaký je zasedací pořádek nejčastější a snad i nejpříjemnější.

Nevěsta sedí po pravici ženicha. Na levé straně směrem od ženicha bude jistě ráda sedět jeho maminka, po její levici tatínek. Po nevěstině pravé ruce máme nejraději otce nevěsty, vedle něj maminku nevěsty. Ostatní hosty usadíme v souladu s etiketou. Společensky významnější osoby jsou usazeny na místa blíže k novomanželům. Manžele osobně velmi doporučuji posadit vedle sebe, obzvlášť pokud je stůl příliš široký, ale co je nejdůležitější – hlavně tak, aby si mohli hosté dobře povídat, pokud možno známé k sobě, věkově podobné, kolegy, spolužáky apod. k sobě. Pokud máte v rodině nějaké rozepře, vždy konzultujte zasedací pořádek s dotčenými hosty předem. Zvolila bych variantu, kdy se budou vaši hosté cítit dobře, a nepohádají se hned u oběda

Tvar svatební tabule

je často určen prostorem ve kterém se hostina koná, často kopíruje prostor, tak aby bylo dost místa pro volný pohyb hostů.  Nejčastější forma svatební tabule bývá do tvaru písmene U, kdy mohou hosté sedět pouze po obvodu, nebo i na vnitřní straně nohou. Rozhodně ne v čele – proti nevěstě a ženichovi. Tabule ve tvaru T, vhodnější pro svatby s menším počtem osob. Tabule ve tvaru E pro velké svatby, čtverec, či jiný obrazec, Další možnou variantou, určenou spíše pro volnější svatby, nebo pokud máme kulaté stoly, může být i jedna tabule – čelo stolu pro nejdůležitější osoby svatby, další stoly tzv. volně, ale systematicky či symetricky rozdělené do skupinek.

Doporučení: zjistěte si jaké bude uspořádání dalších stolů – stůl na dort, rautový stůl, stůl na odkládání darů, místo na fotokoutek apod. Pomůže Vám to si lépe Váš den představit, a hlavně máte poslední možnost něco změnit, pokud to lze.